Bölgemizden Duyurular

Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Bilgilendirme Semineri

Yıllık toplam cirosu 125 milyon TL'ye kadar olan tüm sektördeki KOBİ'lerin alacaklarını garanti altına alan ve tahsil edememeleri durumunda, alacaklarının önemli bir kısmını devlet destekli havuzdan karşılayan "DEVLET DESTEKLİ ALACAK SİGORTASI" sistemi hakkında 16 Nisan 2020 Perşembe günü saat 14:00'da http://alacaksigortasi.tobb.org.tr adresi üzerinden bilgilendirme semineri yapılacaktır.

"İşletme Değerlendirme Raporu" e-devlet üzerinden işletmelerin hizmetine açılmıştır.

 

KOSGEB tarafından İşletmelerin mevcut durumlarını, sektörün gelişimini, sektör içerisindeki konumlarını görebilmeleri ve ekonomik faaliyetlerinin yürütülmesinde alacakları kararlarına

yardımcı olması amacı ile "İşletme Değerlendirme Raporu" e-devlet üzerinden işletmelerin erişimine açılmıştır.

"İşletme Değerlendirme Raporu" ile ilgili örnek rapora, meta veri dokümanına ve detaylı bilgiye;

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/7146/isletme-degerlendirme-raporu-basvurusu 

adresinden ulaşabilirsiniz.

Sanayicilere Enerji Verimli Motorları Teşvik Edecek Hibe Destek Projesi Başlıyor

 

SANAYİCİLERE ENERJİ VERİMLİ MOTORLARI TEŞVİK EDECEK HİBE DESTEK PROJESİ BAŞLIYOR

Üretim maliyetlerinin büyük bir kısmını oluşturan enerji maliyetleri, özellikle ömrünü tamamlamış düşük verimli elektrik motorların daha ileri teknoloji ve daha verimli yeni motorlarla değiştirilmesi ile üretim maliyetlerinde önemli ölçüde bir düşüş yakalamak amacıyla, Sanayi Bakanlığımız, KOSGEB ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu altında Enerji Verimli Motorları Teşvik Edici Proje TEVMOT (Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi) ile HİBE desteği başlıyor. Bu kapsamda Bakanlık 7 ildeki 7 OSB’de pilot projeyi başlatacaktır. Söz konusu TEVMOT projesi Gebze, İzmir-Kemalpaşa, Antalya, Uşak, Adana-Hacı Sabancı, Bursa ve Ankara Sanayi Odası 1. OSB’lerini kapsayacaktır.

İlk aşamada konunun uzmanı danışmanlardan oluşan bir ekibin belirlenen pilot bölgelerdeki tesislerin detaylı enerji etüdünün yapılarak verimsizliğin tespit edilmesi ve çözümünün söz konusu tesisteki elektrik motorlarının dönüşümü olması durumunda sanayicilerimize söz konusu yatırımın %60‘ı hibe olarak verilecek olup eğer alınacak yeni motorlar “Yerli Malı” belgesine sahip ise bu hibe oranı %75 olarak uygulanacaktır.

Başlatılacak olan bu projenin takibi ve daha detaylı bilgi için http://www.tevmot.org  adresinden veya Sanayi Bakanlığımızın web sitesinden takip edilmesi faydalı olacaktır.

Ege Bölgesi Kariyer Fuarı 2020

 

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı'nın desteklediği, Ege Üniversitesi ev sahipliğinde Ege Bölgesinde yer alan 16 üniversitenin ortak etkinlik kapsamında söz konusu üniversitelerin öğrencileri ve mezunlarının nitelikli istihdama katkı sağlamak amacıyla sanayicilerimiz ile  "Ege Bölgesi Kariyer Fuarı" 20-21 Mart tarihlerinde İzmir Kültürpark Fuar alanında buluşturulması hedeflenmektedir. Fuar alanında yer almak isteyen sanayicilerimiz stant kurulumu ve daha detaylı bilgiye https://www.egekariyerfuari.org/ adresinden erişebilirler.

 

Sanayi Sicil Belgesi Almış Firmaların Yıllık İşletme Cetveli İçin Son Tarih 2020 Nisan

Değerli Katılımcılar,

Bilindiği üzere, Sanayi Sicil Belgeleri her takvim yılı başından itibaren ilk dört ay içerisinde bir önceki yıla ait bilgileri içeren 2019 yılı “Yıllık İşletme Cetveli”nin 2020 Nisan ayı sonuna kadar Bakanlığımızın "http://sanayisicil.sanayi.gov.tr" sayfasından E-Devlet üzerinden giriş yapılarak elektronik ortamda verilmesi gerekmektedir. Firmanızın idari para cezası ile karşılaşmaması için gerekli işlemlerinizi Nisan ayı sonunu beklemeden yapılması önemlidir.

İletişim Bilgilerimiz

İzmir Pancar OSB

Fevzi Çakmak Mah. Bekir Saydam Cad. No:65 Pancar – Torbalı/İZMİR

+90 232 864 22 80 – 88

+90 232 864 17 22

iposb@iposb.com.tr

Ulaşım

Bize Yazın